Jak skutecznie wspierać rozwój językowy dziecka ?

rozwój językowy dzieckaWedług teorii Howarda Gardnera nasza inteligencja może zostać podzielona na osiem różnych kategorii. Wśród nich znajduje się również inteligencja językowa. Aby określić poziom rozwoju językowego dziecka i w konsekwencji móc zastosować odpowiednie metody wspomagające, konieczna jest dokładna analiza zachowań, umiejętności oraz zainteresowań naszej pociechy. Już od najwcześniejszych lat dzieci wykazują specyficzne zdolności. Inteligencja językowa oznacza umiejętność zrozumiałego przedstawiania swoich myśli poprzez mowę. Czym dokładnie objawia się i jak mądrze wspierać rozwój językowy dziecka?

Dzieci obdarzone tym typem inteligencji bardzo wcześnie zaczynają mówić i często zaskakują swoich rodziców swoich bogatym słownictwem. Lubią także przekonywać innych o swoich racjach, chętnie biorą udział w zabawach słownych oraz z niecierpliwością czekają, kiedy rodzice przeczytają im kolejny rozdział ulubionej bajki bądź sami będą mogli już składać literki. Ponadprzeciętny rozwój językowy dziecka często sprawia również, że maluchowi sprawniej idzie nauka języków obcych. Inteligencja językowa to również wrażliwość na dźwięki, rytm, modulację głosu oraz brzmienie. Dziecko o rozwiniętej inteligencji językowej bardzo lubi różnego rodzaju zabawy słowne (żarty, kalambury, rymowanki) oraz szybko zapamiętuje informacje.

Rozwój językowy dziecka w dużej mierze zależy od tego czy oraz ile rodzice czytają swoim pociechom. Wybierzcie się zatem razem do pobliskiej księgarni czy biblioteki i daj dziecku wybrać, książkę, którą chciałoby usłyszeć na dobranoc – w ten sposób możesz sprawić, że dziecko samo szybciej nauczy się czytać, poszerzy swoje słownictwo, a także rozbuduje swoją wyobraźnię. Aby optymalnie zadbać o inteligencje językową dziecka, możecie także wspólnie bawić się w gry słowne, układać własne historie i wymyślać bohaterów. Z najmłodszymi można zacząć od wspólnego oglądania obrazków i podporządkowywania im określonych słów czy śpiewania piosenek. Pamiętaj jednak, że wspieranie rozwoju językowego dziecka nie powinno jedynie polegać na zachęcaniu go do rozmowy i werbalnego wyrażania swoich myśli, ale musi zakładać również uważne słuchanie, tego co dziecko ma nam do powiedzenia.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak skutecznie wspierać rozwój językowy dziecka ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s