Agresja u dzieci – jak skutecznie ją zwalczać?

agresja u dzieciAgresja u dzieci często okazuje się bardzo poważnym problemem, z którym ciężko jest się pogodzić rodzicom. Jednak należy pamiętać, że agresja stanowi nieodłączny element życia ludzkiego i towarzyszy nam niemal na każdym jego etapie. Należy jednak wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić, tak aby nikogo nie skrzywdzić swoim zachowaniem. Jako rodzice powinniśmy reagować na każde agresywne zachowanie naszej pociechy i nie bagatelizować problemu, twierdząc, że jest on naturalny i z czasem sam zniknie. 

Dzieci w wieku przedszkolnym mają często tendencję do denerwowania się, a w konsekwencji tracenia kontroli nad swoim zachowaniem. Obowiązkiem rodzica jest przedstawieniu dziecku innych sposobów na wyrażanie swoich emocji. Należy jednocześnie pamiętać, że agresja u dzieci może przejawiać się zarówno w formie fizycznej (np. kopane, bicie czy plucie) jak również werbalnej. Poniżej znajdziecie garść cennych wskazówek, które mogą ułatwić wam zwalczanie agresywnych zachowań u swojego dziecka.

  • Szanuj uczucia, ale nie zachowanie swojego dziecka.
  • Dowiedz się, jaka jest przyczyna agresywnego zachowania dziecka.
  • Działaj stanowczo, ale nie poddawaj się swojej złości.
  • Jasno ustal zasady postępowania i poprawnego zachowania w określonych warunkach. Pamiętaj, aby omówić je z dzieckiem PRZED ewentualnym przejawem agresji, a nie wprowadzać ich dopiero po niewłaściwym zachowaniu pociechy.
  • Ucz poprzez zabawę. Doskonałą okazją do tego jest zabawa w odgrywanie ról bądź wspólne czytanie książek i późniejsze omawiania zachowań bohaterów.
  • Daj maluchowi czas, aby ochłonęło i wyciszyło się.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach swoich i innych.
  • Naucz dziecko, jak można grzecznie komunikować o swoich potrzebach i niezadowoleniu.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s