Lęki dziecięce – jak sobie z nimi radzić?

lęki dziecięceDzieci na różnych etapach rozwoju posiadają charakterystyczne lęki dla swojej grupy wiekowej. Niemowlaki najczęściej obawiają się rozłąki z rodzicem, przedszkolaki boją się wymyślonych potworów i strachów, a starsze dzieci zaczynają przejawiać lęki związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Fobie dziecięce to także rodzaj lęków, ale o znacznie większej intensywności oraz nasileniu. Pomimo iż niektóre z nich mogą wydać się rodzicom irracjonalne, dorośli zawsze powinni wspierać swoje dziecko i nauczyć je radzić sobie w stresowych sytuacjach. Co zrobić, aby pomóc dziecku zmierzyć się ze strachem?

Rozmawiaj. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeżeli wydaje ci się, że znasz na nie odpowiedź. Nie ograniczaj swoich wypowiedzi do krótkich słów otuchy, ale postaraj się naprawdę zrozumieć lęki dziecięce swojej pociechy. Przyznaj się do także swoich słabości i powiedz, jak próbujesz z nimi walczyć. Pamiętaj także, aby nie bagatelizować i absolutnie nie wyśmiewać strachu dziecka.

Baw się. Skuteczną metodą na oswajanie lęków dziecięcych jest właśnie zabawa. Jeżeli podczas wspólnej zabawy odgrywać będziecie sytuacje, które na ogół wywołują w dziecku strach, możesz sprawić, że z czasem dziecko zapomni o lęku, jaki wcześniej odczuwało np. idąc do lekarza czy przechodząc obok psa sąsiadów.

Nie zmuszaj do konfrontacji ze źródłem lęku. Daj dziecku czas na oswajanie się z pewnymi sytuacjami. Próbując na siłę zmusić dziecko do zmierzenia się ze swoim strachem możesz bowiem osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Chwal dziecko zawsze, kiedy na to zasłuży. Jeżeli pociecha odważnie zniesie wizytę u fryzjera bądź sama zaśnie w swoim łóżeczku – nie zapomnij o pochwale. Dziecku łatwiej będzie poradzić sobie ze swoimi lękami, jeżeli będzie widziało, że doceniasz jego starania i rozumiesz, jaką drogę musiał pokonać, aby zachować spokój w określonych sytuacjach.

Jak zostało już wspomniane wcześniej, lęki dziecięce zazwyczaj stanowią nieodłączną część dorastania naszych pociech. Niektóre z nich mogą być bardzo krótkotrwałe, od innych natomiast trudniej będzie się dziecku uwolnić. W wypadku kiedy nie są one źródłem poważnych problemów, lęki dziecięce powinny być traktowane jako naturalny etap rozwoju. Wówczas wystarczy zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek. Jeżeli jednak lęki dziecięce utrudniałyby funkcjonowanie malucha w społeczeństwie bądź negatywnie wpływałyby na wasze życie rodzinne, należy skonsultować się ze specjalistą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s