Wychowanie bez porażek? Spróbujmy!

wychowanie bez porażekKażdy rodzic stara się w optymalny sposób zadbać o wychowanie swojego dziecka i zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Często jednak napotykamy na swojej drodze na wiele trudności i ogarniają nas wątpliwości, czy ścieżka, którą obraliśmy na pewno jest właściwa. Pomimo, że różnego rodzaju błędy i niepewności niemalże wpisane są w rolę rodzica, istnieją pewne złote zasady, których warto przestrzegać chcąc mądrze wychować swoją pociechę. Poniżej znajdziecie cztery proste wskazówki, o jakich warto pamiętać podczas rozwiązywania rozmaitych problemów wychowawczych.

  • Bądź konsekwentny. Jest to chyba jedna z pierwszych umiejętności, jaką musisz nabyć bądź rozwijać zostając rodzicem. Wychowanie bez porażek w dużej mierze opiera się o bycie konsekwentnym właśnie. W sytuacji kiedy twoje dziecko źle się zachowuje, zawsze staraj się reagować w określony sposób, tak aby wykształcić w nim pozytywne reakcje i zachowania. Kiedy jednego razu lekceważysz nieposłuszeństwo swojej pociechy, a następnego pragniesz bezwzględnie wyegzekwować założone sobie cele, dziecku u wiele trudniej będzie podejmować dobre decyzje w przyszłości. Ponadto takie postępowanie rodziców wręcz zachęca maluchów do złego zachowania – ostatnio się udało, to może tym razem też mi się upiecze.
  • Daj swojemu dziecku czas, aby samo rozwiązało problem. Nie zawsze szybka reakcja rodziców jest wskazana. W przypadku problemów mniejszej wagi, daj szansę wykazać się swojemu dziecku samemu zanim zaoferujesz swoją pomoc. Dzieci nie potrafią porozumieć się, kto pierwszy wsiądzie na huśtawkę? Maluch zastanawia się, gdzie umieścić część układanki? – pomimo swoich dobrych chęci, nie interweniuj natychmiastowo. Kiedy dziecko samo prosi cię o wsparcie, zamiast proponować gotowych rozwiązań postaraj się zasugerować kilka propozycji. To z pewnością ułatwi w przyszłości dziecku lepiej radzić sobie w sytuacjach konfliktowych oraz sprawi, że nie będzie ono tak podatne na stres.
  • Unikaj negocjacji. To wbrew pozorom może okazać się wyjątkowo ciężkie zadanie. Chcemy bowiem, aby dziecko miało poczucie, że interesują nas jego potrzeby i ewentualne niezadowolenie. Pragniemy być odbierani, jak dobrzy słuchacze. Jednak należy wiedzieć, kiedy można uleć perswazji malucha, a kiedy kategorycznie na to nie pozwolić. Bezpośrednio po tym, jak dziecko zachowa się niewłaściwie negocjacje absolutnie nie są wskazane. Jeżeli dziecko czuje się nieuczciwie potraktowane możecie porozmawiać o tym dopiero, kiedy się wyciszy na tzn. neutralnym gruncie. Wychowanie bez porażek to bowiem także sztuka odpowiedniej komunikacji.
  • Chwal dziecko zawsze, kiedy na to zasłuży. Nie wychodź z założenia, że jego dobre zachowanie to rzecz normalna, której nie trzeba w szczególny sposób wyróżniać. Dzieci lubią być chwalone. Sprawia im radość, kiedy zdołają sprostać oczekiwaniom swoich rodziców. Twoja pozytywna reakcja moż
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s